List of titles approved by the 2nd quarter Presidential Board 2013 Print
Monday, 13 May 2013 11:18
official_logo
FIDE is publishing the list of titles approved by the 2nd quarter Presidential Board 2013 meeting held in Baku, Azerbaijan on 4-7 May 2013.



  GM
Grigoryan, Karen H. ARM
Hayrapetyan, Hovik ARM
Wei, Yi CHN
Zeng, Chongsheng CHN
Bernasek, Jan CZE
Neuman, Petr CZE
Anton Guijarro, David ESP
Ibarra Jerez, Jose Carlos ESP
Lagarde, Maxime FRA
Akshayraj, Kore IND
Mogranzini, Roberto ITA
Belous, Vladimir RUS
Gunina, Valentina RUS
Baryshpolets, Andrey UKR
  WGM
Khurtsilava, Inga GEO
Kalinina, Olga UKR
  IM
Julia, Ernesto ARG
Kilgus, Georg AUT
Schachinger, Mario AUT
Soors, Stef BEL
Tsyhanchuk, Stanislav BLR
Mladenov, Svetlin BUL
Martinez Romero, Martin COL
Plenkovic, Zdenko CRO
Ruiz Sanchez, Orlen CUB
Moreno Tejera, Emilio ESP
Vega Gutierrez, Sabrina ESP
Calistri, Tristan FRA
Giroyan, Gary FRA
Loiseau, Quentin FRA
Berchtenbreiter, Maximilian GER
Svane, Rasmus GER
Szalai, Kornel HUN
Karthikeyan, Murali IND
Givon, Asaf ISR
Steinberg, Nitzan ISR
Codenotti, Marco ITA
Aitbayev, Aslan KAZ
Camacho Collados, Jose KOR
Weber, Tom LUX
Munkhgal, Gombosuren MGL
Ducarmon, Quinten NED
Pacheco, Marco PER
Vera Siguenas, Deivy PER
Chekhov, Sergei RUS
Norowitz, Yaacov USA
Gubaydulin, Talgat UZB
  WIM
Fernandez, Maria Florencia ARG
Feliciano Ebert, Vanessa BRA
Aranaz Murillo, Amalia ESP
Shvayger, Yuliya ISR
Chumpitaz, Ann PER
Cheremnova, Tamara RUS
Matveeva, Olga RUS
Styazhkina, Anna RUS
  IA
Benyamina, Ali ALG
Gaal, Alfredo ARG
Liendro, Beatriz ARG
Tsai, Peter AUS
Rabchonok, Gennady BLR
Zhukov, Nikolai BLR
Genova, Ruzhka BUL
Babic, Andrija CRO
Fahim, M. Farouk EGY
Navarro Perez, Manuel ESP
Maharaj, Jashint FIJ
Brugger, Hans GER
Mejia Espinal, Hector Roderico HON
Wheeler, Robert JAM
Kreiked, Aly Moctar MTN
Peters, Paul NED
Dangol, Mahershwol Lal NEP
Neri, Wilfredo PHI
Vatlin, Aleksandr RUS
Haznedaroglu, Akif Tayfun TUR
Marzouk, Amira TUN
  FA
Garcia Nicolas, Gabriel ARG
Lieb, Daniel AUT
Konrath, Marcelo BRA
Ruiz Aguilar, Pablo Alexander COL
Bejuk, Slavko CRO
Milovac, Igor CRO
Rodek, Zelimir CRO
Stankovic, Sasa CRO
Batista Terrero, Sonia Rosa CUB
Rodriguez Espinel, Miladys T. CUB
Fatehi, Ahmed EGY
Garcia de Haro, Jaime ESP
Morcillo Ferran, Jordi ESP
Ostermeier, Christian GER
Georgopoulos, Georgios GRE
Fauzi, Ahmad INA
Subandrijo, Agus INA
Natarajan, Sammiapa IND
Saxena, Kapil IND
Shah, Binoy IND
Shah, Binita IND
Fardbehbahani, Behnam IRI
Jennings, Ted IRL
Temirbayev, Serikbay KAZ
Kyaw Kyaw, Soe MYA
Zaw Min, Myo MYA
Milvang, Otto NOR
Narheim, Roar NOR
Velasco Laque, Edgar PER
Brozek, Lukasz POL
Jaroch, Pawel POL
Parol, Krzysztof POL
Wasik, Roman POL
Solonkov, Dimitrij RUS
Staratorzhskiy, Vladimir RUS
Kozic, Dusan SLO
Perkovic, Boris SLO
Ozerkman, Mehmet Ozer TUR
Vahidov, Abduvahob UZB
  IO
Afandiyev, Majid AZE
Mammedov, Mahir AZE
Christensen, Verner DEN
Rasmussen, Per DEN
Kodua, Dato GEO
Shafiei, Alireza IRI
Kovaleva, Galina RUS
Jevtic, Sasa SRB
Ben Fredj, Jawhar TUN
Al-Saraha, Tawfeek YEM
  CONDITIONAL ON RTG
  GM
Arnaudov, G. Petar BUL
Kohlweyer, Bernd GER
Colovic, Aleksander MKD
  IM
Szabo, Bence HUN
Gershkowich, David ISR
Nakhbayeva, Guliskhan KAZ
  Zakhartsov, Vladimir RUS
Xiong, Jeffrey USA




TITLES FROM FIDE ARBITERS’ SEMINARS

 

APPROVED by the 2nd quarter PB 2013 in Baku, Azerbaijan



YEM Ahmed, Marwan
BRN Ibrahim, Hafez
KSA Al Lehiani, Raeef
KSA Al Omari, Ahmed
KSA Al Habib, Saad
KSA Mohsen, Tareq
KSA Ali, Yousef
MRI Raimbert, Ronald
SUD Awad, Faris
SUD Abdalgadir, Samir
SUD Zaroug, Tarig
SUD Elmaki, Maaz
SUD Zakaria, Motwakil
SUD Musa, Maher
SUD Elmalik, Mohamed
SUD Nadir, Samir
SUD Abdel Wahab, Elkhatem
SUD Mosa, Mohamed
SUD Ghareeb, Abdelsalam
SUD Eltahir, Amar
SUD Abd Alazez, Musab

NEW TRAINERS' TITLES LIST

Abramovic, Bosko SRB FST
Andaburskis, Aleksejs LAT FT
Berdichevski, Igor RUS FT
Cho, Rahyun KOR DI
Chui, Benjamin USA DI
Garcia Palermo, Carlos Horacio ITA FT
Kim, Kwanje KOR DI
Kovsuns, Nikolajs LAT FI
Lee, Donghoon KOR DI
Lugovoy, Dmitry RUS FT
Matisone, Diana LAT FI
Moskalenko, Viktor ESP FST
Oh, Miyun KOR NI
Park, Heejoung KOR DI
Park, Hyuckmin KOR DI
Park, Jaehyuck KOR DI
Park, Taekyong KOR DI
Putka, Verners LAT FT
Raudive, Aivars LAT FT
Shishkin, Vladimir RUS FT
Skembris, Spyridon GRE FT
Smirnovs, Aleksandrs LAT FI
So, Byunghoon KOR DI
Son, Romon KOR DI
Song, Hae KOR DI
Stasans, Aivars LAT FT
Ungure, Liga LAT FT
Ungurs, Edgars LAT FI
Yoo, Youngjun KOR DI
You, Garam KOR DI


 
banner_president_200
 banner ptwitter
banner_ratings_200
banner sportaccords2014
banner arena v5
banner comm events
banner comm rules
banner comm pairings
banner_fidecis195
banner_suggest
facebook twitter gplus rss
banner_video50
banner_bids50
© 2008 World Chess Federation   |  FIDE News RSS Feed   |   Powered by Turkish Chess Federation