Ekaterina Atalik and Zdenko Kozul European Champions Print
Monday, 17 April 2006 00:00
European Individual Championships were held April 03 to 17, 2006 in Kusadasi, Aydyn, Turkey. GM Zdenko Kozul of Crotia won the men's section of the 2006 European Individual Championships. Top seed GM Ivanchuk V. of Ukraine is on the second place. WGM Ekaterina Atalik of Turkey won the women's section. For more information please visit Official web site or Wiener Zeitung. Click here to download PGNs and view the final standings. European Individual Championship were held April 03 to 17, 2006 in Kusadasi, Aydyn, Turkey. There were 85 GM, 37 IM and 6 FM from 36 countries in the Men Individual Chess Championship and 2 GM, 20 IM, 1 FM, 27 WGM, 22 WIM and 10 WFM from 27 countries in the Women Individual Chess Championship.
GM Zdenko Kozul of Crotia won the men's section of the 2006 European Individual Championships. WGM Ekaterina Atalik of Turkey won the women's section. For more information please visit Official web site or Wiener Zeitung.
Final Standings (Men) 
Rank SNo.    Name                         Rtg FED 
   1   17 GM Kozul Zdenko                2606 CRO      8½           
   2    1 GM Ivanchuk Vassily            2731 UKR       8           
   3    2 GM Georgiev Kiril              2677 BUL      7½            
   4    5 GM Izoria Zviad                2647 GEO      7½           
   5   30 GM Macieja Bartlomiej          2584 POL      7½           
   6   25 GM Nikolic Predrag             2596 BIH      7½          
   7   22 GM Inarkiev Ernesto            2602 RUS      7½           
   8    3 GM Naiditsch Arkadij           2664 GER      7½            
   9   21 GM Belov Vladimir              2599 RUS      7½           
  10   57 GM Baramidze David             2545 GER      7½           
  11    6 GM Jobava Baadur               2646 GEO       7            
  12   24 GM Miroshnichenko Evgenij      2608 UKR       7            
  13   68 GM Mamedov Rauf                2538 AZE       7           
  14   31 GM Nijboer Friso               2584 NED       7           
  15   11 GM Fressinet Laurent           2633 FRA       7            
  16   48 GM Palac Mladen                2561 CRO       7           
  17   37 GM Balogh Csaba                2576 HUN       7           
  18   69 IM Czarnota Pawel              2529 POL       7          
  19    8 GM Gurevich Mikhail            2643 TUR       7           
  20   18 GM Socko Bartosz               2606 POL       7            
  21   61 GM Berg Emanuel                2539 SWE       7           
  22   10 GM Sakaev Konstantin           2637 RUS       7           
  23   50 GM Gagunashvili Merab          2560 GEO       7            
  24   73 GM Zelcic Robert               2525 CRO       7           
  25   53 GM Anastasian Ashot            2553 ARM      6½           
  26   62 GM Turov Maxim                 2539 RUS      6½           
  27   66 IM Arutinian David             2532 GEO      6½           
  28   98 IM Berescu Alin                2461 ROM      6½           
  29   12 GM Atalik Suat                 2632 TUR      6½           
  30   65 GM Dgebuadze Alexandre         2535 BEL      6½           
  31   23 GM Kotronias Vasilios          2598 GRE      6½            
  32   51 GM Bartel Mateusz              2554 POL      6½           
  33   27 GM Azarov Sergei               2592 BLR      6½           
  34   32 GM Nevednichy Vladislav        2582 ROM      6½            
  35   38 GM Minasian Artashes           2574 ARM       6            
  36   45 GM L'Ami Erwin                 2565 NED       6           
  37   13 GM Galkin Alexander            2618 RUS       6           
  38   26 GM Luther Thomas               2593 GER       6           
  39  104 IM Kotanjian Tigran            2435 ARM       6          
  40   49 GM Malakhatko Vadim            2559 UKR       6            
  41   81 GM Sulskis Sarunas             2497 LTU       6          
  42   71 GM Kurnosov Igor               2526 RUS       6           
  43   20 GM Iordachescu Viorel          2601 MDA       6           
  44    4 GM Moiseenko Alexander         2662 UKR       6          
  45   36 GM Mastrovasilis Dimitrios     2577 GRE       6           
  46    7 GM Gashimov Vugar              2659 AZE       6          
  47   47 GM Nyback Tomi                 2563 FIN       6            
  48   15 GM Guseinov Gadir              2615 AZE       6           
  49   63 GM Chuchelov Vladimir          2538 BEL       6            
  50   14 GM Fedorov Alexei              2614 BLR       6           
  51  102 IM Iotov Valentin              2432 BUL       6          
  52   88 IM Shanava Konstantine         2484 GEO       6           
  53   39 GM Postny Evgeny               2572 ISR       6           
  54   40 GM Petrosian Tigran            2571 ARM       6          
  55   33 GM David Alberto               2580 LUX       6           
  56   42 GM Pelletier Yannick           2570 SUI       6           
  57   74 GM Hillarp Persson Tiger       2524 SWE       6           
  58   82 IM Heberla Bartolomiej         2497 POL       6           
  59   34 GM Stefansson Hannes           2579 ISL       6           
  60   52 GM Erenburg Sergey             2554 ISR       6           
  61   16 GM Lutz Christopher            2608 GER       6          
  62   35 GM Van Den Doel Erik           2579 NED       6          
  63   55 GM Kuzubov Yuriy               2554 UKR       6           
  64   67 GM Winants Luc                 2530 BEL       6           
  65   28 GM Graf Alexander              2592 GER      5½          
  66  108 IM Esen Baris                  2429 TUR      5½           
  67   29 GM Kempinski Robert            2586 POL      5½          
  68   70 GM Cvitan Ognjen               2527 CRO      5½            
  69   19 GM Kacheishvili Giorgi         2605 GEO      5½          
  70   72 IM Brkic Ante                  2526 CRO      5½            
  71   95 IM Jovanic Ognjen              2473 CRO      5½            
  72   43 GM Mchedlishvili Mikheil       2567 GEO      5½           
  73    9 GM Delchev Aleksander          2640 BUL      5½          
  74   87 GM Guliev Sarhan               2484 AZE      5½          
  75  105 FM Bindrich Falko              2435 GER      5½           
  76   93 IM Pashikian Arman             2475 ARM      5½            
  77   44 GM Predojevic Borki            2566 BIH      5½          
  78   78 GM Narciso Dublan Marc         2510 ESP      5½           
  79   80 GM Stevic Hrvoje               2502 CRO      5½            
  80   76 IM Perez Candelario Manuel     2511 ESP      5½          
  81   75 IM Jankovic Alojzije           2516 CRO      5½          
  82   46 GM Sedlak Nikola               2564 SCG      5½          
  83   97 IM Kovacevic Blazimir          2468 CRO      5½              
  84   85 IM Itkis Boris                 2490 ROM      5½           
  85  113    Meier Georg                 2407 GER      5½            
  86   77 GM Iskusnyh Sergei             2510 RUS      5½           
  87   54 GM Svetushkin Dmitry           2552 MDA       5           
  88   59 GM Hulak Krunoslav             2541 CRO       5           
  89  109 IM Manca Federico              2417 ITA       5           
  90   64 GM Godena Michele              2537 ITA       5          
  91   91 IM Romanov Evgeny              2480 RUS       5           
  92   89 GM Iljushin Alexei             2483 RUS       5           
  93   79 GM Mastrovasilis Athanasios    2508 GRE       5           
  94   84 IM Aroshidze Levan             2498 GEO       5           
  95  111 IM Gasthofer Alexander         2415 GER       5           
  96   83 GM Blatny Pavel                2495 CZE       5           
  97  116 IM Erdogdu Mert                2375 TUR       5           
  98   86 IM Kosintseva Tatiana          2489 RUS       5          
  99  103 IM Weiss Christian             2437 AUT      4½            
 100  100 IM Haznedaroglu Kivanc         2455 TUR      4½          
 101   92 IM Williams Simon              2478 ENG      4½          
 102   58 GM Galego Luis                 2543 POR      4½         
 103  101 IM Steingrimsson Hedinn        2447 ISL      4½           
 104  121 FM Erturan Yakup               2353 TUR      4½           
 105  115 IM Guliev Logman               2384 AZE      4½            
 106  120 FM Michalczak Thomas           2334 GER      4½           
 107   90 IM Lopez Martinez Josep Manuel 2481 ESP      4½          
 108  119 IM Vehi Bach Victor            2335 ESP      4½           
 109  110 FM Safarli Eltaj               2417 AZE      4½            
 110   94 IM Saric Ante                  2474 CRO      4½          
 111  127    Logothetis Sotirios         2298 GRE      4½           
 112  114    Saric Ivan                  2393 CRO      4½           
 113  117 FM Vuilleumier Alex            2354 SUI      4½            
 114   60 IM Rogic Davor                 2540 CRO      4½          
 115  124 IM Soltanici Ruslan            2323 MDA      4½          
 116   96 IM Kosintseva Nadezhda         2469 RUS      4½          
 117  107 IM Atakisi Umut                2419 TUR      4½          
 118  131    Yeke Serkan                 2252 TUR      4½           
 119  112 IM Seeman Tarvo                2412 EST       4           
 120  106 IM Zueger Beat                 2433 SUI       4          
 121   56 GM Andersson Ulf               2545 SWE       4           
 122  134    Almond Richard              2093 ENG       4          
 123   99 IM Arlandi Ennio               2453 ITA       4          
 124  128 FM Kurmann Oliver              2297 SUI       4              
 125  130    Can Emre                    2286 TUR       4           
 126  118 IM Lanzani Mario               2347 ITA       4          
 127  126    Ziska Helgi Dam             2306 FAI       4           
 128  132    Makoli Perparim             2251 ECU       4           
 129  123    Aleskerov Faik              2325 AZE      3½          
 130  129    Yagiz Yasin Emrah           2320 TUR      3½          
 131  133    Duman Aydin                 2241 TUR      3½           
 132  125    Simeonidis Ioannis          2307 GRE      3½          
 133  122 IM Bogner Sebastian            2329 GER       3          
 134  136    Karagollu Ahmet                0 TUR       3            
 135   41 GM Agrest Evgenij              2570 SWE      2½         
 136  138    Tezok Cevdet Sinan             0 TUR       2              
 137  137    Porligil Suleyman              0 TUR       1            
 138  135    De Lange Hans               1901 NED       0 

Click here to download PGNs (Men's section).
Final Standings (Women)
 Rank SNo.     Name                      Rtg  FED 
   1   25 WGM Atalik Ekaterina           2393 TUR      8½           
   2   24 IM  Bosboom Lanchava Tea       2380 NED       8          
   3   10 WGM Zhukova Natalia            2425 UKR      7½            
   4    1 GM  Stefanova Antoaneta        2502 BUL      7½          
   5   54 WIM Gvetadze Sopio             2361 GEO      7½           
   6   14 WGM Muzychuk Anna              2418 SLO      7½         
   7    2 IM  Dembo Yelena               2464 GRE      7½            
   8    8 IM  Gaponenko Inna             2430 UKR      7½            
   9   46 WGM Kadimova Ilaha             2310 AZE      7½          
  10    3 IM  Mkrtchian Lilit            2453 ARM      7½           
  11   27 IM  Sedina Elena               2373 ITA      7½           
  12   18 WGM Ushenina Anna              2397 UKR       7            
  13    6 IM  Paehtz Elisabeth           2438 GER       7            
  14    7 IM  Sebag Marie                2434 FRA       7           
  15   56 WGM Velcheva Maria             2279 BUL       7           
  16   58 WFM Przezdziecka Marta         2265 POL       7           
  17   23 IM  Moser Eva                  2384 AUT       7           
  18   21 WGM Melia Salome               2391 GEO       7           
  19   75 WIM Muzychuk Mariya            2172 UKR      6½          
  20   44 WGM Chelushkina Irina          2320 SCG      6½           
  21   16 IM  Peptan Corina              2408 ROM      6½            
  22   31 IM  Turova Irina               2362 RUS      6½           
  23   26 IM  Houska Jovanka             2378 ENG      6½            
  24   22 WGM Zawadzka Jolanta           2389 POL      6½           
  25   45 WGM Djingarova Emilia          2319 BUL      6½         
  26    5 WGM Pogonina Natalija          2440 RUS      6½          
  27   15 IM  Javakhishvili Lela         2410 GEO      6½           
  28    9 IM  Khurtsidze Nino            2426 GEO      6½          
  29   17 IM  Lomineishvili Maia         2395 GEO      6½          
  30   30 IM  Dworakowska Joanna         2364 POL       6            
  31   53     Khotenashvili Bela         2291 GEO       6          
  32   35 WGM Botsari Anna-Maria         2341 GRE       6          
  33   40 WGM Zdebskaja Natalia          2332 UKR       6            
  34   12 IM  Danielian Elina            2422 ARM       6         
  35   28 WGM Shadrina Tatiana           2371 RUS       6            
  36   20 IM  Vasilevich Tatjana         2395 UKR       6          
  37    4 IM  Dzagnidze Nana             2454 GEO       6          
  38   47 WGM Makropoulou Marina         2305 GRE       6           
  39   43 WIM Hryhorenko Nataliya        2323 UKR       6            
  40   19 GM  Peng Zhaoqin               2395 NED       6         
  41   33 IM  Zozulia Anna               2355 UKR       6         
  42   41 WGM Juergens Vera              2330 GER       6           
  43   11 IM  Arakhamia Grant Ketevan    2423 GEO       6         
  44   66 WIM Cherednichenko Svetlana    2238 UKR       6           
  45   48 WIM Majdan Joanna              2297 POL      5½           
  46   39 WIM Kursova Maria              2333 RUS      5½           
  47   36 WIM Nill Jessica               2339 GER      5½            
  48   67 WIM Andriasian Siranush        2237 ARM      5½          
  49   51 WIM Burtasova Anna             2293 RUS      5½          
  50   73 WGM Lematschko Tatjana         2180 SUI      5½          
  51   38 WGM Aginian Nelly              2333 ARM      5½         
  52   59 WIM Dragomirescu Angela        2261 ROM      5½           
  53   49 WGM Maksimovic Suzana          2295 SCG      5½          
  54   37 IM  Petrenko Svetlana          2334 MDA      5½          
  55   29 WGM Zielinska Marta            2366 POL       5          
  56   81 WFM Topel Zehra                2132 TUR       5           
  57   62 WIM Muhren Bianca              2253 NED       5          
  58   71 WIM Makka Ioulia               2198 GRE       5           
  59   68 WFM Stojanovic Andjelija       2231 SCG       5           
  60   55 WIM Mamedjarova Turkan         2280 AZE       5           
  61   61 FM  Schuurman Petra            2258 NED       5          
  62   70 WIM Shukurova Meihriban        2205 AZE       5            
  63   64 WIM Bensdorp Marlies           2251 NED       5           
  64   52 WIM Fakhiridou Ekaterini       2292 GRE       5          
  65   83     Isgandarova Khayala        2104 AZE       5           
  66   34 WGM Motoc Alina                2342 ROM       5         
  67   50 WGM Benderac Ana               2293 SCG       5          
  68   13 IM  Kachiani Gersinska  Ketino 2421 GER       5          
  69   65     Gavasheli Ana              2244 GEO      4½           
  70   79 WFM Gilbert Jessie             2144 ENG      4½           
  71   72 WFM Pavlovskaya Evgenia        2182 SWE      4½            
  72   42 WGM Calotescu Ana Cristina     2325 ROM      4½          
  73   85 WFM Kubikova Alena             2098 CZE      4½           
  74   76     Andersson Christin         2170 SWE      4½            
  75   69 WIM Bashkite Viktoria          2205 EST      4½           
  76   57 WIM Tsiganova Monika           2267 EST      4½          
  77   78     Van Weersel Arlette        2148 NED      4½           
  78   94     Steil Antoni Fiona         1968 LUX      4½           
  79   60     Eckhardt Claudia           2260 GER      4½          
  80   86     Bensdorp Laura             2098 NED      4½           
  81   63 WGM Smokina Karolina           2252 MDA       4          
  82   91     Ozturk Kubra               2034 TUR       4           
  83   82     Norinkeviciute Rasa        2106 LTU       4            
  84   77     Khudaverdieva Afag         2156 AZE       4           
  85   80 WIM Mira Helene                2140 AUT       4           
  86   93     Cherednichenko Elena       1977 UKR       4            
  87   87 WFM Coimbra Margarida          2070 POR       4          
  88   89     Sommer Sonja               2047 AUT       4          
  89   32 IM  Klinova Masha              2357 ISR      3½          
  90   74     Umudova Nargiz             2174 AZE      3½           
  91   84 WFM Wilson Alexandra           2099 SUI      3½          
  92   90     Makka Evanthia             2046 GRE      3½          
  93   92 WFM Bulmaga Irina              2002 MDA       3           
  94   88     Agrest Inna                2051 SWE      2½         
  95   96     Tulay Seray                   0 TUR       2             
  96   95     Menzi Ezgi                    0 TUR       1 

Click here to download PGNs (Women's section).
 
banner_president_200
 banner ptwitter
banner_ratings_200
banner norway2014 195px
banner fidearena new
banner comm events
banner comm rules
banner comm pairings
banner_sportaccord2012
banner_fidecis195
banner_suggest
facebook twitter gplus rss
Banner
banner_video50
banner_bids50
© 2008 World Chess Federation   |  FIDE News RSS Feed   |   Powered by Turkish Chess Federation