usertwitterfacebookinstagramsearchchess-ratingclock-ratingflash-ratingflashcalendar-modalpencil-modal
logologo
International Chess Federation
beta
user
Tuesday, 24 Sep 2019 9:43
India Dominates Western Asia Youth Championships


India dominated the Western Asia Youth Chess Championships 2019 held from 4th to 11th  of September 2019 at the Tivoli Grand Resort Hotel in New Delhi. This monumental chess forum was organized by the Delhi Chess Association on behalf of the All India Chess Federation and the Asian Chess Federation.

A total of 408 players from ten Western Asian countries (FIDE Zones 3.1, 3.2, 3.4 and 3.7 federations) namely India, Sri Lanka, Bangladesh, Nepal, Iran, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, and the UAE, participated in 16 different age categories in Standard, Rapid and Blitz formats.

Mr. Berik Balgabaev, Advisor to the FIDE President inaugurated the championship in the presence of Mr. Bharat Singh Chauhan (Deputy President Asian Chess Federation), Mr. Husan Turdialiev (President Asian Zone 3.4), Mr. Khurshed Vatanov (FIDE Delegate of Tajikistan Federation), Mr. Naresh Sharma, (Joint Secretary of All India Chess Federation), Mr. R Hanumantha (Secretary of United Karnataka Chess Association), and Mr. AK Verma (Secretary of Delhi Chess Association). During the ceremony, Mr. Balgabaev conveyed the good wishes message from FIDE President Mr. Arkady Dvorkovich to all the participants and officials.

On an opening day, 7-round Rapid events were held, and as expected the host India dominated the medal tally by winning 43 medals, including 15 gold. Uzbekistan secured Gold in Under-18 Open category; Tajikistan and Bangladesh gained one silver each, while Kazakhstan and Sri Lanka had to settle for bronze medals.

In the 9 round Swiss System with standard time control, India once again proved their mettle by winning 41 medals out of 48 including 14 gold and 14 silver. Uzbekistan secured one gold and two bronze medals while Kazakhstan captured just one but gold. Tajikistan and Sri Lanka made their presence in the medal tally with single silver each and Kyrgyzstan with a bronze.

On the final day afternoon, Blitz championships were held and India again pushed hard by winning 41 Medals with 15 Gold. Uzbekistan won one gold, one silver and bronze medals while Kazakhstan and Sri Lanka earned one silver each and Iran got a single bronze.

In the final standings India emerged as the overall winner with 125 medals, including 44  gold, Uzbekistan secured a runner up trophy with 8 medals, and Kazakhstan finished third with 3 medals.

During a closing ceremony, Mr. Bharat Singh Chauhan (President Asian Chess Federation) Mr. Husan Turdialiev (President Asian Zone 3.4), Mr. Dharam Bahadur Lama (Secretary Nepal Chess Association) Mr. Khurshed Vatanov (FIDE Delegate Tajikistan Federation), Mr. R Hanumantha (Secretary United Karnataka Chess Association) and Mr. AK Verma (Secretary Delhi Chess Association) presented the prizes and medals to the winners.
 

FULL LIST OF MEDAL WINNERS:

STANDARD:

(U20 Open)
1. Abdimalik Abdisalimov (UZB) – 7.5
2. Rajdeep Sarkar (IND) – 7.5
3. Leon Luke Mendonca(IND) – 6.5

(U20 Girls)
1. Chitlange Sakshi (IND) – 7
2. Vantika Agrawal (IND) – 6.5
3. Bakhora Abdusattorova (UZB) – 6.5

(U18 Open)
1. Paul Srijit (IND) – 7
2. Thilakarathne G M H (SRI) – 6
3. Mukhammadali Abdurakhmonov (UZB) – 6

(U18 Girls)
1. Mrudul Dehankar (IND) – 8
2. Priyanka K (IND) – 7.5
3. Pandey Srishti (IND) – 6

(U16 Open)
1. Abilmansur Abdilkhair (KAZ) – 6.5
2. Mohamed Anees M (IND) – 6
3. Ajay Karthikeyan (IND) – 6

(U16 Girls)
1. Greeshma Anand Dhumal (IND) – 7
2. Salonika Saina (IND) – 6.5
3. Chinnam Vyshnavi (IND) – 6.5

(U14 Open)
1. Jain Kashish Manoj (IND) – 7
2. Karthik Sai Ch (IND) – 7
3. Bhavesh Mahajan (IND) – 6.5

(U14 Girls)
1. Bhagyashree Patil (IND) – 8
2. Sabrina Abrorova (TJK) – 7
3. Velpula Sarayu (IND) – 6.5

(U12 Open)
1. Chilukuri Sai Varshith (IND) – 6.5
2. Sahib Singh (IND) – 6
3. Bagwe Gaurang (IND) – 5.5

(U12 Girls)
1. Tejaswini G (IND) – 6.5
2. Sai Mahati A (IND) – 6.5
3. Kheerthi Ganta (IND) – 6.5

(U10 Open)
1. Mayank Chakraborty (IND) – 7.5
2. Daakshin Arun (IND) – 7
3. Aakash G (IND) – 6.5

(U10 Girls)
1. Palak Mohapatra (IND) – 5.5
2. Pournami S (IND) – 5
3. Sachi Jain (IND) – 5

(U8 Open)
1. Vivaan Vijay Saraogi (IND) – 8
2. Rosh Jain (IND) – 8
3. Nimay Agrawal (IND) – 6.5

(U8 Girls)
1. Aggarwal Tashna (IND) – 7
2. Sequeira Jennica (IND) – 6.5
3. Kolagatla Alana Meenakshi (IND) – 6

(U6 Open)
1. Madhvendra Pratap Sharma (IND) – 7
2. Nijesh R (IND) – 6.5
3. Joshi Aditya Shripad (IND) – 6.5

(U6 Girls)
1. Diya Digamber Sawal (IND) – 8
2. Aadya Ranganath (IND) – 7.5
3. Aliia Sharabidinova (KGZ) – 6

RAPID:

(U20 Open)
1. Sankalp Gupta (IND) – 6
2. Rahul Srivatshav P (IND) – 5.5
3. Anuj Shrivatri (IND) – 5.5

(U20 Girls)
1. Aakanksha Hagawane (IND) – 7
2. Bakshi Rutuja (IND) – 5
3. Savitha Shri B (IND) – 5

(U18 Open)
1. Mukhammadali Abdurakhmonov (UZB) – 5.5
2. Srijit Paul (IND) – 5
3. Arjun Gupta (IND) – 5

(U18 Girls)
1. Priyanka K (IND) – 6.5
2. Jyothsna L (IND) – 5.5
3. Pandey Srishti (IND) – 5

(U16 Open)
1. Jayachandra Srinivas Vellanki (IND) – 5.5
2. Mohamed Anees M (IND) – 5.5
3. Abdilkhair Abilmansur (KAZ) – 5

(U16 Girls)
1. Bristy Mukherjee (IND) – 6
2. Chinnam Vyshnavi (IND) – 5.5
3. Dahampriya H K T Dewnethmie (SRI) – 5

(U14 Open)
1. Abinandhan R (IND) – 6
2. Aditya Varun Gampa (IND) – 5
3. Nikhil Magizhnan (IND) – 5

(U14 Girls)
1. Shivika Rohilla (IND) – 6
2. Sabrina Abrorova (TJK) – 5.5
3. Velpula Sarayu (IND) – 5.5

(U12 Open)
1. Bagwe Gaurang (IND) – 6.5
2. Sahib Singh (IND) – 5.5
3. Shaik Sumer Arsh (IND) – 5

(U12 Girls)
1. Tejaswini G (IND) – 6
2. Ratnapriya K (IND) – 5.5
3. Cera Dagaria (IND) – 5.5

(U10 Open)
1. Daaevik Wadhawan (IND) – 6
2. Wanjari Krupal (IND) – 5.5
3. Daakshin Arun (IND) – 5

(U10 Girls)
1. Sachi Jain (IND) – 6.5
2. Panchal Hiya (IND) – 6.5
3. Kukreja Suguna (IND) – 5

(U8 Open)
1. Vaz Ethan (IND) – 6.5
2. Rosh Jain (IND) – 6
3. Aaryaveer Agarwal (IND) – 5

(U8 Girls)
1. Kolagatla Alana Meenakshi (IND) – 6.5
2. Warsia Khusbu (BAN) – 6
3. Aggarwal Tashna (IND) – 5

(U6 Open)
1. Nijesh R (IND) – 5.5
2. Havish Kovidh Tadavarthy (IND) – 5.5
3. Joshi Aditya Shripad (IND) – 5.5

(U6 Girls)
1. Diya Digamber Sawal (IND) – 7
2. Rammadugu Geethika Sri (IND) – 6
3. Srijita Das (IND) – 5

BLITZ:

(U20 Open)
1. Rahul Srivatshav P (IND) – 7
2. Divya Deshmukh (IND) – 7
3. Abdimalik Abdisalimov (UZB) – 6.5

(U20 Girls)
1. Lakshmi C (IND) – 8.5
2. Vantika Agrawal (IND) – 8
3. Bakshi Rutuja (IND) – 5.5

(U18 Open)
1. Srijit Paul (IND) – 7
2. Thilakarathne G M H (SRI) – 6.5
3. Aaryan Varshney (IND) – 6

(U18 Girls)
1. Priyanka K (IND) – 7
2. Mrudul Dehankar (IND) – 7
3. Jyothsna L (IND) – 7

(U16 Open)
1. Ajay Karthikeyan (IND) – 8.5
2. Abilmansur Abdilkhair (KAZ) – 7
3. Ayushh Ravikumar (IND) – 6

(U16 Girls)
1. Salonika Saina (IND) – 9
2. Bristy Mukherjee (IND) – 7
3. Arushi Kotwal (IND) – 6.5

(U14 Open)
1. Davron Sharipov (UZB) – 7
2. Nikhil Magizhnan (IND) – 6.5
3. Bhavesh Mahajan (IND) – 6.5

(U14 Girls)
1. Bhagyashree Patil (IND) – 8
2. Maftuna Bobomurodova (UZB) – 6.5
3. Shivika Rohilla (IND) – 6.5

(U12 Open)
1. Adalja Vanssh A (IND) – 8
2. Mrithyunjay Mahadevan (IND) – 7.5
3. Shaik Sumer Arsh (IND) – 6

(U12 Girls)
1. Kheerthi Ganta (IND) – 7.5
2. Rout Yashita (IND) – 7
3. Jahnavi Sri Lalita Mareddy (IND) – 6.5

(U10 Open)
1. Wanjari Krupal (IND) – 9
2. Md Imran (IND) – 6.5
3. Mayank Chakraborty (IND) – 6.5

(U10 Girls)
1. Sachi Jain (IND) – 8
2. Sanikommu Manasvi (IND) – 7
3. Debapriya Manna (IND) – 6

(U8 Open)
1. Rosh Jain (IND) – 8
2. Vaz Ethan (IND) – 7
3. Mukhammadiso Ubaydullaev (UZB) – 7

(U8 Girls)
1. Kolagatla Alana Meenakshi (IND) – 8.5
2. Sequeira Jennica (IND) – 6.5
3. Prishita Gupta (IND) – 6.5

(U6 Open)
1. Mithilesh P (IND) – 7.5
2. Madhvendra Pratap Sharma (IND) – 7.5
3. Kakavand Ramtin (IRI) – 7

(U6 Girls)
1. Diya Digamber Sawal (IND) – 9
2. Aadya Ranganath (IND) – 6
3. Rammadugu Geethika Sri (IND) – 6